Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Świątynie


Kościoły, cerkwie, synagogi
Nie mniej niż zamki warte są uwagi rozsiane po całej Polsce obiekty sakralne. W ubiegłych stuleciach Polskę zamieszkiwała ludność różnych narodowści i religii. Stąd obok świątyń rzymskokatolickich w kraju można znaleźć sporo budowli wzniesionych przez wyznawców prawosławia, grekokatolików, ewangelików i Żydów. W Giżycku, niewielkiej miejscowości na Mazurach, obok kościołów: katolickiego i ewangelickiego, dwóch cerkwii: prawosławnej i grecko-katolickiej, swoje świątynie mają Baptyści, Zielonoświątkowcy i Świadkowie Jehowy. Na wschodnich rubieżach Polski, w małych wioskach: Bohonikach i Kruszynianach, znajdują się zabytkowe meczety, w których modlą się polscy muzułmanie. Najwięcej jest oczywiście kościołów rzymskokatolickich. W wielu miastach znajdują się gotyckie i renesansowe katedry. Nad mazurskimi jeziorami kryje się sanktuarium maryjne w Świętej Lipce, cenny zespół barokowy - kościół i klasztor Jezuitów. Ozdobą wnętrza są barokowe organy z ruchomymi figurkami. Latem odbywają się koncerty organowe. Do sanktuarium przybywają liczne pielgrzymki - miejsce, w którym stoi świątynia ponoć już w XV stuleciu słynęło z cudów i było tłumnie odwiedzane przez wiernych.

Kalwaria Zebrzydowska - Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej powstało na początku XVII wieku i stworzone było na wzór drogi krzyżowej w Jerozolimie.  Pomysłodawcą jego budowy był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Istnieje tu barokowa bazylika z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, klasztor, zespół barokowych i manierystycznych kościołów i kaplic. Wszystkie obiekty i symboliczne miejsca Męki Pańskiej i życia Matki Boskiej, wkomponowane są malowniczo w krajobraz beskidzki.
Do sanktuarium nieustannie przybywają kilkudziesięciotysięczne rzesze pielgrzymów, zwłaszcza w Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą i w sierpniu.

Kościoły Pokoju w Jaworze i w Świdnicy - Kościoły Pokoju w Jaworze i w Świdnicy (XVII w.) na Śląsku są największymi w Europie budowlami sakralnymi o konstrukcji szkieletowej. Wojna trzydziestoletnia (1618-48) zakończyła się na Śląsku klęską protestantów, którym odebrano wszystkie kościoły. Na mocy pokoju westfalskiego pozwolono im wybudować trzy świątynie, z których do dziś ocalały te w Jaworze i w Świdnicy. Wzniesione z drewna i gliny, bez wież, zdumiewają przepychem wnętrza. Uwagę przykuwają zwłaszcza bogato zdobione empory, loże przeznaczone dla protestanckiej szlachty. Kościół w Świdnicy może pomieścić 7,5 tys. osób, w Jaworze 6 tysięcy.

Drewniane kościoły południowej Małopolski - Drewniane kościoły na południu Małopolski pokazują tradycję budowania średniowiecznych kościołów rzymskokatolickich, która polega na poziomym układaniu drewnianych bali. Technika ta rozpowszechniona była od średniowiecza w Europie Północnej i Wschodniej. Unikalne kościoły, skarbnice dawnych malowideł i rzeźb, powstały dzięki fundacjom rodzin szlacheckich: Binarowa (ok.1500), Blizne (poł. XV w.), Dębno (1335 r.), Haczów (XIV/XV w.), Lipnica Murowana (koniec XV w.),  Sękowa (1520 r.)

Bazylika Mariacka - Bazylika Mariacka nazywana -sercem Krakowa” jest jedną z najpiękniejszych świątyń w Polsce. Słynie z licznych legend, bogatego wnętrza oraz największego gotyckiego ołtarza w Europie.

Klasztor w Wigrach - Klasztor Kamedułów już z daleka prezentuje się okazale. Wzniesiony na wzgórzu na przełomie XVII i XVIII wieku nad malowniczymi Wigrami jest najpiękniejszym i najcenniejszym zabytkiem Suwalszczyzny. Idealnym miejscem na wypoczynek, ucieczkę od stresów, na obcowanie z niezwykłą przyrodą i czystym powietrzem.

Kościół Świętego Krzyża - Barokowa świątynia Świętego Krzyża znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu, jednej z najpiękniejszych ulic w Polsce. Wzniesiona pod koniec XVII wieku była świadkiem wielu historycznych wydarzeń.

Stara Synagoga w Krakowie - Stara Synagoga na krakowskim Kazimierzu, dawnej dzielnicy żydowskiej, jest najstarszą z zachowanych w Polsce synagog i jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie.

Grabarka - Grabarka jest największym w Polsce prawosławnym sanktuarium. Jest tym dla prawosławia czym Częstochowa dla katolicyzmu.

Bazylika w Wambierzycach - Wambierzyce, malowniczo otoczone Górami Stołowymi, nazywane są śląską Jerozolimą. Zbudowane na kształt Świętego Miasta, zachwycają ogromną późnobarokową bazyliką, oryginalną ruchomą szopką i atmosferą cudów, jaką roztacza posążek Matki Boskiej Wambierzyckiej.

Kaplica Czaszek
- W Czermnej, jednej z najstarszych wsi powiatu kłodzkiego, znajduje się budząca grozę osobliwość, Kaplica Czaszek, sanktuarium zadumy nad życiem i śmiercią. Jest jedynym takim zabytkiem w Polsce i jednym z trzech w Europie.
Ściany niewielkiej, barokowej kaplicy wypełnia trzy tysiące czaszek, sufit dekorują piszczele, a w piwnicy, do której właz otwiera przewodnik spoczywa jeszcze 21 tysięcy czaszek. Wielki grobowiec przyprawia zwiedzających o dreszcz zgrozy. Każda czaszka, każda kość są autentyczne.

Drzwi Gnieźnieńskie - Drzwi Gnieźnieńskie to unikatowe na skalę europejską arcydzieło sztuki romańskiej. Ozdobiony płaskorzeźbami zabytek przedstawia historię życia męczennika świętego Wojciecha.

Synagoga Nożykow w Warszawie - Jedyna ocalała po zniszczeniach II wojny światowej synagoga w Warszawie mieści się na Placu Grzybowskim. To wyjątkowa świątynia dla wyznawców judaizmu, miejsce modlitwy i zadumy, a także ważny ośrodek kultury żydowskiej.

Organy w Oliwie - Organy w Katedrze Oliwskiej  należą do najcenniejszych w Europie.
W momencie powstania w 1788 były to największe organy na starym kontynencie, a prawdopodobnie także na świecie. W czasie ich gry można nie tylko usłyszeć monumentalny, niezwykły dźwięk, ale także oglądać wspaniały spektakl poruszających się figur.

Grób Cadyka w Leżajsku - Co roku w marcu w rocznicę śmierci cadyka Elimelecha do Leżajska przybywają tysiące chasydów z Europy, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Kanady. Małe, podkarpackie miasteczko zamienia się w żydowską osadę sprzed II wojny światowej i holocaustu, z klimatem pełnym mistyki i nostalgii, którego dziś  już nie ma.

Meczet w Kruszynianach - Najstarszy w Polsce meczet z XVIII wieku znajduje się w pięknie położonej wsi Kruszyniany. Przypomina o obecności Tatarów na Podlasiu i o wielowyznaniowej historii tego regionu.

Dzwon Zygmunta - Zygmunt jest najsłynniejszym dzwonem w Polsce. Jego piękny, czysty dźwięk już od ponad 500 lat symbolicznie ogłasza najważniejsze wydarzenia w historii nie tylko naszego narodu, ale również całej Europy.

Święta Lipka - W Świętej Lipce znajduje się najstarsze w Polsce Sanktuarium Maryjne, słynące z cudów i uzdrowień. Barokowy kościół zachwyca bogatym wystrojem i unikatowymi XVIII-wiecznymi organami z ruchomymi figurkami i dzwoneczkami.

Licheń - Licheń w województwie wielkopolskim słynie z największego kościoła w Polsce, który jest jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych.

Klasztor w Tyńcu - Benedyktyński klasztor w Tyńcu funkcjonuje już od niemal tysiąca lat i jest najstarszym opactwem w Polsce. Tutejsi zakonnicy zgodnie ze swoim mottem, -módl się i pracuj” słyną z sumienności, skromności oraz wspaniałych wyrobów z owoców i ziół, naturalnie poprawiających zdrowie.

Klasztor Kamedułów na Bielanach - Od ponad czterystu lat na Bielanach w Krakowie działa klasztor ojców Kamedułów, jeden z dwóch wciąż czynnych eremów tego zakonu w Polsce. Mnisi z długimi brodami, w białych habitach i drewnianych sandałach, z daleka od współczesnego świata, poświęcają życie modlitwie i kontemplacji.

Cerkiew Świętego Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku
- Katedralna cerkiew w Białymstoku, to miejsce szczególne dla wyznawców prawosławia, których nie brak na wielokulturowym Podlasiu. Odwiedzających zachwyci wspaniała architektura i atmosfera wewnątrz świątyni.

Źródło: www.poland.gov.pl

wyjazdy zimowe, wyjazdy narciarskie, wyjazdy snowboardowe, narty Francja, narty we Francji, narty samolotem, narty w marcu, narty w grudniu, narty w styczniu, ferie zimowe, wyjazdy na ferie, wyjazdy motywacyjne, narciarskie wyjazdy motywacyjne, narty Andora, narty w Andorze, narty Włochy, narty we Włoszech, narty Austria, narty w Austrii, wyjazdy narciarskie do Austrii, ferie za granicą, ferie samolotem, incentive travel, ski incentive, incentive we Francji, incentive we Włoszech.

stat4u