Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Zamki i pałace


Wiele zamków w Polsce należało niegdyś do rodów magnackich. Średniowieczne budowle, przebudowywane w późniejszych wiekach mają cechy stylu renesansowego, barokowego, neogotyckiego. W ich wnętrzach znajdują się kolekcje sztuki, mebli, tkanin, broni palnej. Rezydencje otoczone są wspaniałymi ogrodami i parkami. Dziś można je nie tylko zwiedzać, ale również uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i atrakcyjnych imprezach, które się tam odbywają.

Wawel - Zamek na Wawelu, położony nad Wisłą w Krakowie jest najważniejszą  rezydencją królewską, symbolem i pomnikiem polskiej historii i kultury.

Pierwszy zamek wzniesiono na Wzgórzu Wawelskim  już w XI wieku. Przez ponad 500 lat, do czasu przeniesienia stolicy do Warszawy, Wawel był główną siedzibą władców Polski. Za panowania Jagiellonów zespół romańskich budowli przebudowano na piękną renesansową rezydencję.
Na wspaniałym dziedzińcu otoczonym krużgankami, arkadami i kolumnami, odbywały się niegdyś rycerskie turnieje i królewskie uroczystości. W komnatach i apartamentach reprezentacyjnych można podziwiać unikatowe arrasy, obrazy, freski, meble i zdobienia. W skarbcu koronnym zgromadzono kosztowności należące do królów, a w zbrojowni najbogatszą w kraju kolekcję oręża.

Do zespołu zamkowego należy Katedra Wawelska z Kaplicą Zygmuntowską i słynnym dzwonem Zygmunta. W Katedrze koronowano władców, a w mrocznych kryptach grzebano królów, bohaterów narodowych, wielkich Polaków m in. Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta, Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego. Po katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku pochowano tu parę prezydencką - Marię i Lecha Kaczyńskich.

Jedną z najciekawszych osobliwości wzgórza wawelskiego jest owiana legendą Smocza Jama, przed którą stoi spiżowy smok ziejący prawdziwym ogniem.

Obecnie na Zamku ma miejsce wiele wystaw, latem na dziedzińcu odbywają się koncerty muzyki klasycznej.

Zamek Królewski w Warszawie - Zamek Królewski w Warszawie otoczony pięknie odrestaurowanymi kamieniczkami Starego Miasta ma dla Polski duże znaczenie symboliczne. Renesansowa rezydencja królewska i  historyczna siedziba parlamentu była świadkiem wielu ważnych wydarzeń dziejowych.

Zamek Królewski zyskał rangę pierwszego gmachu Rzeczypospolitej w 1569 roku, kiedy w jego wnętrzach zaczął obradować parlament. Miały tu miejsce ważne wydarzenia historyczne, które stały się tematem obrazów Matejki (m.in. uchwalenie Konstytucji 3 maja, pierwszej konstytucji w Europie!) i monumentalnych dzieł Bacciarellego. 
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku stał się siedzibą prezydenta Rzeczypospolitej. W czasie II wojny światowej dzielił losy całej zrujnowanej Warszawy. Spłonął w czasie bombardowań, a po upadku powstania warszawskiego hitlerowscy saperzy wysadzili go w powietrze. Został odbudowany dopiero w 1984 roku.

W Zamku warto zwiedzić pieczołowicie odtworzony zespół komnat należących do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W Sali Canaletta, zwanego malarzem Warszawy, znajduje się wspaniała kolekcja pejzaży, tworzących  panoramę XVIII- wiecznej stolicy. Namalowane z fotograficzną dokładnością pomogły przy odbudowie zrujnowanego w czasie wojny miasta. Najbardziej olśniewającym pomieszczeniem jest Sala Balowa, w której można obejrzeć największy w Polsce plafon, ozdobny sufit o tematyce mitologicznej.
Pokoje na drugim piętrze przypominają o nowszej historii Polski - znajduje się tu mieszkanie pisarza Stefana Żeromskiego, gabinet pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza.
Dziś w Zamku odbywają się ważne wydarzenia kulturalne takie jak wręczanie prestiżowych nagród czy koncerty muzyki klasycznej.
Na Placu Zamkowym wznosi się słynna kolumna Zygmunta III Wazy - króla, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Pod -kolumną” spotykają się zarówno warszawiacy, jak i turyści, dla których zwiedzanie Zamku i Starówki jest obowiązkowym punktem programu.

Malbork - Zamek krzyżacki w Malborku został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, i jest najpotężniejszą gotycką  warownią w Europie. Składa się z trzech zamków i zajmuje 20 ha. Od 1309 roku zamek był siedzibą Wielkiego Mistrza. Największy średniowieczny zamek ceglany został pieczołowicie odrestaurowany na przełomie XIX i XX wieku i po poważnych zniszczeniach, dokonanych w czasie II wojnie światowej. Dziś w zamku odbywają się turnieje rycerskie, monumentalne widowiska, bitewne inscenizacje, jak choćby imponujące rozmachem oblężenie Malborka.

Książ - Monumentalny zamek Książ w Wałbrzychu jest najpotężniejszym na Śląsku i trzecim co do wielkości w Polsce, po Wawelu i Malborku. Położony malowniczo na cyplu skalnym słynie z wielu niewyjaśnionych dotąd zagadek.

Szlak Orlich Gniazd - Szlak Orlich Gniazd to trasa turystyczna długości 169 km biegnąca z Krakowa do Częstochowy, jest jednym z najciekawszych szlaków turystycznych w Polsce. Obejmuje ruiny zamków Korzkiew, Ojców, Pieskowa Skała, Rabsztyn, Bydlin, Smoleń, Pilica, Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice, Mirów i Olsztyn.

Kasiczyn - Zamek w Krasiczynie to jedna z najpiękniejszych renesansowych rezydencji w Polsce. Perła XVI- wiecznej architektury przyciąga turystów unikatowymi dekoracjami i atmosferą dawnych wieków, a także  niezwykłym ogrodem, w którym sędziwe drzewa opowiadają historię dawnych rodów.

Opinogóra - Urokliwy zameczek w Opinogórze spodoba się każdemu, kto chce wyruszyć na spotkanie z polskim romantyzmem. To posiadłość jednego z największych polskich wieszczów narodowych, hrabiego Zygmunta Krasińskiego, w której dziś mieści się Muzeum Romantyzmu.

Kórnik - W Kórniku, nieopodal Poznania, znajduje się urokliwy, romantyczny zamek oraz najstarsze i największe polskie arboretum. Od prawie trzystu lat mieszka tu najbardziej znana w Polsce Biała Dama.

Reszel - Początki Reszla to rok 1241, kiedy Krzyżacy założyli drewnianą strażnicę nad brzegiem rzeki Sejny.
 
Chęciny - Widoczne z daleka, charakterystyczne  ruiny zamku w Chęcinach górują nad historycznym miastem. Są jego symbolem i jednym z najciekawszych miejsc województwa świętokrzyskiego.

Krzyżtopór - Malownicze, ogromne ruiny zamku Krzyżtopór (niegdyś Krzysztopór), jednej z najpiękniejszych rezydencji Rzeczpospolitej i Europy wznoszą się w Ujazdowie w województwie świętokrzyskim. Zachwycają urodą i potęgą, intrygują tajemnicą.

Zamek w Pieskowej Skale - Jeden z najpiękniejszych polskich zamków położony jest na stromym wzniesieniu nad Doliną Prądnika, tuż obok słynnej Maczugi Herkulesa. Jest najlepiej zachowaną rezydencją obronną na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Niedzica - Zamek w Niedzicy wznosi się malowniczo na wysokiej, stromej skale nad rzeką Dunajec. Pięknie położona, niegdyś węgierska warownia skrywa w sobie wiele tajemnic.

Czorsztyn - Okazałe ruiny zamku w Czorsztynie położone są na skalistym wzgórzu nad brzegiem rzeki Dunajec, na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Wędrówka po zakamarkach średniowiecznych murów i bram intryguje, i pobudza wyobraźnię zwiedzających.

Zamek w Mosznie - Zamek w Mosznie, zbudowany z niezwykłym rozmachem i fantazją jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Śląska Opolskiego.

Łańcut - Zamek w Łańcucie to jedna z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce. Dzieło Lubomirskich i Potockich zachwyca przepychem pałacowych komnat i największą w Polsce kolekcją powozów konnych.

Łazienki Królewskie - Rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego to jeden z najpiękniejszych XVIII-wiecznych zespołów pałacowo-parkowych w Europie. Znany symbol Warszawy przyciąga gości wspaniałą klasycystyczną architekturą i kojącą zielenią parku.

Wilanów - O Pałacu w Wilanowie mówi się -najpiękniejszy z pięknych”, -polski Wersal”. Okazała XVII-wieczna rezydencja króla Jana III Sobieskiego wraz z parkiem to klejnot architektury polskiego baroku. Należy do najważniejszych zabytków kultury narodowej.

Baranów Sandomierski - Zamek w Baranowie Sandomierskim nazywany jest dumnie małym Wawelem. Zasługuje na to miano, ponieważ jest jedną z najlepiej zachowanych w Europie i jedną z najpiękniejszych renesansowych siedzib magnackich w Polsce.

Nieborów i Arkadia - Nieborów i Arkadia należą do najcenniejszych zabytków Mazowsza. Nieborów jest jedną z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce. Arkadię, -krainę szczęścia i pokoju” zalicza się do najwspanialszych parków w Polsce.  

Pałac w Kurozwękach - Jeden z najpiękniejszych kompleksów zabytkowych w Polsce, pałac w Kurozwękach, tworzy niepowtarzalną atmosferę starego polskiego dworu. Na pobliskich łąkach można spotkać bizony z jedynej w Polsce hodowli tych zwierząt.

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u