Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Wielkopolski Park Narodowy


Wielkopolski Park Narodowy to przede wszystkim niezwykła różnorodność form polodowcowych - ślad dawnej obecności lodowca na tym terenie. Wzgórza morenowe, malownicze jeziora, unikatowa fauna i flora oraz atmosfera nieskażonej natury, przyciągają rocznie ponad milion turystów.

Park, nazywany muzeum krajobrazu polodowcowego, zajmuje obszar ponad 7,5 tysiąca hektarów. W dużej części porośnięty jest lasami iglastymi, a jego teren urozmaica 12 jezior, m. in. Jezioro Kociołek czy Jezioro Góreckie, które wraz z przyległym lasem mieszanym uznawane jest za najpiękniejsze w całym parku. Pośrodku jeziora leżą dwie wyspy: Kopczysko i Wyspa Zamkowa, na której dojrzeć można ruiny romantycznego zameczku.
Wielkopolski Park Narodowy znany jest z pomników przyrody ożywionej  - drzew, które zachwycają swoimi rozmiarami i wiekiem (są to głównie około 200- 300 letnie majestatyczne dęby) oraz nieożywionej - licznych głazów narzutowych, które przywędrowały ze Szwecji w okresie ostatniego zlodowacenia.

Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć mieszkające tu zwierzęta, takie jak lisy, jelenie, kuny leśne i borsuki. Park szczyci się ponad 220 gatunkami ptaków lęgowych i przelotnych. Na Wyspie Zamkowej urzędują kormorany, po jeziorach suną z gracją cyraneczki, a nocą na polowanie szykują się puszczyki. Lasy obfitują w chrząszcze. Są wśród nich gatunki chronione takie jak jelonek rogacz, jeden z największych chrząszczy w Polsce.
W śródleśnej osadzie w centrum parku wznosi się pałac, zwany -greiserówką”. Został zbudowany w czasie II wojny światowej dla hitlerowskiego namiestnika Artura Greisera. Obecnie pełni funkcję siedziby Wielkopolskiego Parku Narodowego, w której mieści się Muzeum Przyrodnicze. Stała wystawa w przejrzysty sposób prezentuje bogactwo tutejszej flory i fauny. Działające przy muzeum Centrum Edukacji Ekologicznej od września do czerwca prowadzi lekcje przyrody dla dzieci, a także organizuje coroczne rajdy rowerowe i biegi przełajowe.

Na obszarze parku jest ponad 100 km tras rowerowych i szlaków do pieszych wędrówek. Wśród siedmiu tras wycieczkowych warto przejść się szlakiem imienia Adama Wodziczki, profesora biologii, który był pomysłodawcą utworzenia parku. Na miłośników jazdy konnej czeka 30 km tras, które zachęcają do galopowania i cwałowania.
Wielkopolski Park Narodowy leży 15 kmna południe od Poznania, skąd jest wiele dogodnych połączeń autobusowych i kolejowych. Będąc w pobliżu warto odwiedzić Muzeum Arkadego Fiedlera (polskiego pisarza i podróżnika) w Puszczykowie. Przez Wielkopolski Park Narodowy przebiega trasa turystyczna o nazwie Trasa Kórnicka - dla zmotoryzowanych oraz Pierścień Poznański - dla rowerzystów.

Źródło: www.wielkopolskipn.pl

 

stat4u