Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Park Narodowy Ujście Warty


Park Narodowy Ujście Warty jest prawdziwym rajem dla ornitologów i amatorów -birdwatchingu”. Miłośnicy ptasich śpiewów mogą wysłuchać tu niezwykłych koncertów w wykonaniu ponad 100 gatunków ptaków.

Najmłodszy park narodowy w Polsce powstał w 2001 roku na miejscu rezerwatu przyrody Słońsk i części Parku Krajobrazowego -Ujście Warty”. Przepiękny obszar 7956 ha zajmują rozlewiska, stare kanały, torfowiska, starorzecza, podmokłe łąki, szuwary i małe jeziorka. W części zalewowej parku wahania poziomu wody dochodzą nawet do 4 metrów w ciągu roku. Ogromny, unikatowy na skalę europejską teren znajduje się w całości pod ochroną.

Warta przed ujściem do Odry tworzy malowniczą równinę, która jest miejscem lęgowym wielu ptaków wodno-błotnych. Zaobserwowano tu lęgi ponad 170 gatunków ptaków, a kolejnych 100 zatrzymuje się w tym miejscu przelotem na odpoczynek w podróży. Największy hałas robią gęsi, które jesienią lądują w drodze do Afryki. Czasami bywa ich aż 200 tysięcy! Kiedy wszystkie naraz zaczną gęgać albo w jednej sekundzie wzbijają się do lotu, obserwatorzy są świadkami fascynującego widowiska.
Niezwykle interesujące są największe polskie ptaki - żurawie, które podczas zalotów stroszą pióra i krzyczą przeraźliwie na całą okolicę.
Nad rozlewiskami krążą czujne bieliki, a na drzewach czają się drapieżne kanie. W ptasim królestwie każdy ptak pełni określoną rolę.
Niestety, aż 26 gatunków zamieszkujących podmokłą równinę jest zagrożonych wyginięciem (według międzynarodowej klasyfikacji BirdLife International) takie jak derkacz, wodniczka, rycyk, bąk czy bielik.

-Ujście Warty” to doskonałe miejsce do uprawiania ekoturystyki. Poszukujący wyciszenia i spokoju znajdą tu rozległe przestrzenie, ciszę i nieskażoną przyrodę. która z pewnością ukoi nerwy oraz pomoże odzyskać równowagę i energię. Bezkrwawe łowy z aparatem fotograficznym, lunetą czy lornetką zostawią niezapomniane wrażenia z ptasich spektakli.

Na terenie parku wytyczono szlaki piesze i rowerowe oraz ścieżki przyrodnicze. Na -Ptasim Szlaku” możemy podpatrywać z bliska skrzydlatych mieszkańców rozlewisk. Piesza wycieczka po parku może trwać nawet cały dzień. Warto zaopatrzyć się w kalosze, a także lornetkę i termos z ciepłą herbatą.
Inna atrakcja, dydaktyczny -Przyrodniczy Ogród Zmysłów” , uczy maluchy obcowania z przyrodą w formie interaktywnych zabaw.
Na terenie parku ma miejsce wiele inicjatyw, projektów i kampanii edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, takich jak -Święto Krowy” czy -Światowy Dzień Mokradeł”.

Park Narodowy Ujście Warty leży na zachodzie Polski, przy granicy z Niemcami, po części na terenie miasta Kostrzyn nad Odrą. Będąc w okolicy warto zajrzeć do pierwszego w Polsce Zoo Safari w Świerkocinie (około 30 km od Kostrzyna).

Źródło: pnujsciewarty.gov.pl

 

stat4u