Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Tatrzański Park Narodowy


Leżące po obu stronach granicy polsko-słowackiej Tatry są częścią Karpat - wielkiego łańcucha górskiego, ciągnącego się łukiem od Rumunii przez Ukrainę, Słowację i Polskę. W Polsce, kraju przeważnie nizinnym Tatry są uwielbiane. O każdej porze roku tatrzańskie szlaki przemierzają turyści ze wszystkich zakątków Polski i z zagranicy.

Położony 100 km na południe od Krakowa Tatrzański Park Narodowy jest najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Polsce z unikalnym krajobrazem wysokogórskim. Tworzą go poszarpane skalne szczyty i granie, strome urwiska, głębokie doliny, cyrki lodowcowe, żleby, jeziora i wartko płynące potoki. Najwyższym szczytem Polski są Rysy położone na polsko-słowackiej granicy o wysokości 2499 m n.p.m..

W Tatrzańskim Parku Narodowym poprowadzono ponad 270 km szlaków pieszych o różnym stopniu trudności od bardzo łatwych, spacerowych po wymagające znacznych umiejętności i wyposażonych w urządzenia asekuracyjne jak łańcuchy, klamry, drabinki. Są tu także drogi wspinaczkowe. Od kilku lat granicę polsko-słowacką można przekraczać w tych miejscach, gdzie spotykają się szlaki polskie i słowackie.
Bogata i różnorodna jest tatrzańska flora i fauna. Typowo górskie rośliny występujące w Tatrach to: sosna limba, szarotka alpejska, szafran spiski (krokus), dziewięćsił bezłodygowy. Pozostałością epoki lodowcowej są rośliny reliktowe: wierzba żyłkowata i dębik ośmiopłatkowy. Unikalny jest także swiat zwierząt. Spotkać tu można kozice i świstaki. Tatry to jedno z nielicznych miejsc gdzie występują jeszcze niedźwiedzie brunatne, rysie i bardzo już rzadkie orły przednie.

Tatry są miejscem wyjątkowym również dlatego, że uroda natury harmonijnie splata się z góralskim folklorem obecnym w gwarze, stroju, muzyce i architekturze. Polscy osadnicy z okolic Krakowa osiedlając się u podnóża Tatr wymieszali się z wędrującym z południa wołoskim ludem pasterskim tworząc kulturę górali podhalańskich. Dla każdego turysty wyjazd w Tatry pozostawia w pamięci smak miejscowych tradycyjnych serów: bunca, oscypka, bryndzy i żentycy - wyśmienitego i orzeźwiającego napoju z owczego mleka. Charakterystyczna góralska muzyka rozbrzmiewa na ulicy i w restauracjach. Moda na góralszczyznę na przełomie XIX i XX wieku rozpropagowała styl góralskiej architektury drewnianej, którego wspaniałe przykłady znajdziemy w Zakopanem, ale i na całym Podhalu.

Bazą wypadową w Tatry może być praktycznie każda miejscowość u podnóża Tatr: Zakopane, Witów, Kościelisko, Poronin, Małe Ciche, Murzasichle, Bukowina Tatrzańska, jak również miejscowości po stronie słowackiej np. Liptowski Mikulasz. Wszędzie znajdziemy bardzo dobre warunki noclegowe, doskonałą gastronomię, dogodny transport i infrastrukturę narciarską.
Planując wycieczkę w góry pamiętać trzeba o zabraniu odpowiedniego ekwipunku. Niezależnie od pory roku obowiązkowa jest kurtka przeciwdeszczowa, ciepły sweter lub polar, dobre buty i mapa, przed wyjściem zawsze sprawdzamy prognozę pogody i komunikaty lawinowe, gdyż w Tatrach dla turystów największym zagrożeniem są właśnie lawiny.
Do obowiązkowych atrakcji turystycznych w Tatrach należą: wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch, spacer do Morskiego Oka, wiosenna wycieczka wśród krokusów do Doliny Kościeliskiej oraz podziwianie panoramy Tatr z Gubałówki.

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u