Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Poleski Park Narodowy


Położony 50 km na północny wschód od Lublina Poleski Park Narodowy stanowi unikalny zespół bagien, moczarów, jezior, stawów i lasów. Jest dziś ostatnim fragmentem poleskiego krajobrazu, który oparł się intensywnym melioracjom lat sześćdziesiątych. Tu jeszcze pozostało coś, co dawniej określano mianem -Polesia czar”.

Słynne poleskie moczary można zwiedzać -suchą stopą” maszerując specjalnie przygotowanymi kładkami np. ścieżką przyrodniczą -Dąb Dominik”. Ścieżka zaczyna się niedaleko wsi Łomnica, początkowo prowadzi różnymi typami lasów przez grądy, olsy i bory bagienne. W pobliżu jeziora Moszne docieramy do torfowiska, przez które poprowadzona jest kładka aż do samego jeziora, będącego w ostatnim stadium zarastania. Wycieczka jest szczególnie ciekawa dla osób zainteresowanych roślinnością. Po drodze przez torfowisko spotkać można wiele rzadkich gatunków roślin: wierzbą lapońską, mięsożerną rosiczkę okrągłolistną czy bagno zwyczajne.

Położona w północnej części parku ścieżka -Perehod” przygotowana jest dla amatorów ornitologii. Znajdują się tu dwie wieże obserwacyjne. Ścieżka poprowadzona jest wokół kompleksu stawów, częściowo groblą biegnącą ich środkiem. Na pięciokilometrowej trasie obserwować można w zależności od pory roku kilkadziesiąt gatunków ptaków m.in. bielika, błotniaka stawowego, orlika, czaplę białą, bąka, łabędzie nieme i krzykliwe, liczne gatunki kaczek, gęsi i ptaków brodzących.
Największym mieszkańcem poleskich bagien jest łoś. W lasach spotykamy sarny, jelenie i dziki, czasem pojawia się wilk. W Poleskim Parku Narodowym występuje żółw błotny, jedyny polski gatunek żółwia dawniej powszechnie spotykany, dzisiaj najbardziej zagrożony gatunek gada w Polsce.

Park przygotowany jest do turystyki aktywnej. Jego fragmentami prowadzi trasa rowerowa z Lublina, przebiega tędy jeden z najdłuższych szlaków konnych w Polsce. Z 280 kilometrów Poleskiego Szlaku Konnego aż 60 kilometrów znajduje się w granicach Poleskiego Parku Narodowego.
Na terenie parku poleskiego znajdują się dwa pola namiotowe w miejscowościach Babsk i Łomnica i liczne kwatery agroturystyczne w miejscowościach Urszulin, Sosnowica, Andrzejów. Dobrą bazą wypadową do parku jest Łęczyca, Włodawa i Lublin.

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u