Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Pieniński Park Narodowy


Pieniński Park Narodowy jest parkiem górskim, położonym 120 km na południe od Krakowa. Do parku najłatwiej dojechać z Krakowa drogą w kierunku Zakopanego, w Nowym Targu skręcając na Krościenko.

Park pieniński utworzono na obszarze Pienin, górskiego masywu o długości 35 km i szerokości 6 km. Zainteresowanie ochroną przyrody w rejonie Pienin sięga lat 20 XX wieku, kiedy utworzono w Czorsztynie rezerwat florystyczny. Roślinność parku pienińskiego jest wyjątkowo bogata. Występuje tu 167 gatunków roślin górskich w tym dwa endemity: pszonak pieniński i mniszek pieniński. Liczne są storczyki, na łąkach oglądać można ciemiężycę zieloną, roślinę o pięknych, dużych liściach. Najlepszym miesiącem do oglądania kwiatów i roślin jest czerwiec. Duże ssaki są w Pieninach nieliczne za to łąki pienińskie słyną z obfitości motyli, z których najbardziej znany jest występujący tylko tutaj niepylak Apollo.

W Pieninach wytyczono kilkanaście kilometrów tras turystycznych. Najpopularniejsze są szlaki na Trzy Korony (982 m n.p.m.) i Sokolicę (747 m n.p.m.). Z platformy widokowej na Trzech Koronach rozciąga się niezwykły widok na przełom Dunajca, Tatry, Gorce i Beskid Sądecki. Największą atrakcją turystyczną Pienin jest spływ Dunajcem, jednym z najpiękniejszych w Europie przełomów rzecznych. Spływ rozpoczyna się w miejscowości Kąty a kończy w Szczawnicy lub w Krościenku. Najciekawszy odcinek przełomu Dunajca przez Pieniny położony jest między Kątami a Szczawnicą. Długość spływu wynosi 18 km, czas trwania ok. 2 godz. 20 minut (odcinek Kąty - Szczawnica). Przełom Dunajca można również pokonać pieszo lub rowerem szlakiem wiodącym wzdłuż rzeki tzw. drogą pienińską. 

Dodatkowe atrakcje w okolicy Pienińskiego Parku Narodowego:
  • Zamki w Niedzicy i Czorsztynie;
  • Bacówki z pyszną bryndzą, buncem, oscypkami i żentycą;
  • Wąwóz Homole w Jaworkach;
  • Dawna cerkiew grekokatolicka w Jaworkach;
  • Ośrodek narciarski Palenica z widokiem na Tatry, latem z kolejką grawitacyjną dla dzieci;
  • Park linowy w Krościenku;
  • Czerwony Klasztor po słowackiej stronie.

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u