Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Karkonoski Park Narodowy


Karkonosze, położone 130 km na południowy -zachód od Wrocławia, są najwyższym pasmem górskim w Sudetach. Znane były w przeszłości jako Góry Olbrzymie lub Góry Śnieżne. Pierwszymi -turystami" byli tu Walonowie, legendarni poszukiwacze kamieni szlachetnych i minerałów, którzy pojawili się w Karkonoszach w XI w. Pozostawili po sobie tajemnicze znaki naskalne i legendy fascynujące współczesnych miłośników tych gór.

Karkonoski Park Narodowy obejmuje swoim zasięgiem główne pasmo karkonoskie od Muławskiego Wierchu na zachodzie po przełęcz Okraj na wschodzie. Do parku należą też dwie wydzielone enklawy: Wodospad Szklarki i Góra Chojnik z zamkiem. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), na którą można dostać się szlakiem prowadzącym z wyciągu krzesełkowego na Kopę. Na szczycie Śnieżki znajduje się kaplica Św. Wawrzyńca z XVII w., obserwatorium meteorologiczne oraz restauracja.

Szczególny jest krajobraz parku: bezpośrednie sąsiedztwo typowych form górskich i mokradeł. Rozległym, płaskim partiom szczytowym z torfowiskami i mokradłami towarzyszą strome ściany skalne cyrków polodowcowych. Krajobraz uzupełniają jeziora górskie i skały o niespotykanych formach i poruszających wyobraźnię nazwach takich jak: Pielgrzymy, Końskie Łby, Trzy Świnki, Krucze Skały... Tuż przy granicy parku znajduje się najwyższy w polskich Karkonoszach wodospad Kamieńczyka (27 m wys.) a w wydzielonej enklawie parku wodospad Szklarki jeden z najbardziej rozpoznawalnych i malowniczych wodospadów w Polsce.

Największym ssakiem żyjącym w Karkonoszach jest jeleń szlachetny. Towarzyszą mu sarna, dzik oraz muflon. Ten ostatni jest dziką owcą górską sprowadzoną na kontynent europejski z Sardynii i Korsyki. W Polsce nielicznie występuje w Sudetach.
Klimat Karkonoszy jest bardzo chłodny. Średnia roczna temperatura na głównym grzbiecie wynosi od 2 do 4°C a na Śnieżce około 0°C.

Karkonoski Park Narodowy ma bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną: 12 schronisk górskich, dobrze wytyczone szlaki, możliwość przekraczania granicy czeskiej na szlakach turystycznych. Poprowadzono tu cztery trasy rowerowe, trasy do narciarstwa biegowego, zimą działają krzesełkowe i orczykowe wyciągi narciarskie w rejonie Kopy i Szrenicy.
Bazą wypadową do wypraw w Karkonosze są położone u stóp parku: Karpacz i Szklarska Poręba. Oba miasta oferują wiele miejsc noclegowych, punktów gastronomicznych i dodatkowych atrakcji. Niezwykłą osobliwością Karpacza jest kościółek Wang zbudowany na przełomie XII-XIII w. w stylu stavkirke (kościół słupowy), sprowadzony w latach 40-tych XIX w. z Norwegii. W pobliżu Karpacza znajduje się Western City - miasteczko kowbojskie, gdzie można uczestniczyć w napadzie na bank albo zdobyć certyfikat poszukiwacza złota.

W Szklarskiej Porębie zwiedzać można huty szkła: Józefina i Leśna Huta. Kilka kilometrów dalej znajduje się największy w Polsce ośrodek narciarstwa biegowego w Jakuszycach. Wytyczono tu ponad 100 km tras biegowych, panują tu bardzo dobre warunki śniegowe wytyczone trasy są świetnie utrzymane. Raz w roku organizowana jest w Jakuszycach największa narciarska impreza w Polsce Bieg Piastów. W Jakuszycach organizowane są również wyścigi psich zaprzęgów.
W 1993 roku utworzono po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy Bilateralny Rezerwat Biosfery pod patronatem UNESCO.

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u