Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Drawieński Park Narodowy


Malownicza dolina rzeki Drawy, urokliwe jeziorka zagubione wśród wiekowych lasów oraz unikatowa fauna i flora - jest mnóstwo powodów, żeby odwiedzić Drawieński Park Narodowy. Miłośnicy ciszy, świergotu ptaków, pieszych wędrówek i kajakarstwa na pewno poczują się tu jak w niebie.

Drawieński Park Narodowy leży na Równinie Drawskiej w północno-zachodniej Polsce. Obejmuje doliny dwóch rzek: Drawy i jej dopływu Płocicznej, a także centralną część najbardziej zalesionego terenu w Polsce - puszczy Drawskiej. Krajobraz parku, rozległą równinę sandrową, ukształtowaną przez wody spływające z topniejącego lodowca, urozmaicają doliny rzek, jeziora rynnowe i liczne torfowiska.

Na terenie parku znajduje się aż 13 jezior, każde niepowtarzalne, każde o innym odcieniu błękitu. Jezioro Czarne o grafitowym zabarwieniu to rzadki przykład zbiornika meromiktycznego, czyli takiego, w którym woda nigdy się nie miesza, a przy dnie w ogóle nie ma tlenu (żyją tam tylko siarkowe bakterie). Z kolei przejrzyste, szmaragdowe oczka zawdzięczają swój kolor rosnącym na ich dnie wodorostom - ramienicom. Spacerując po tutejszych lasach możemy napotkać niewielkie, śródleśne zbiorniki wodne, zwane "głodnymi jeziorkami". Każdy z akwenów jest odrębnym, niepowtarzalnym ekosystemem, w którego głębi tętni życie wielu gatunków zwierząt i roślin.

Czystość tutejszych wód pozwala utrzymać się rzadkim gatunkom ryb i ptaków. Upodobały one sobie odpowiednie rzeki. Korytnica rozbrzmiewa krzykiem łabędzi, Płociczna słynie z łososi, wartka Słopica obfituje w pstrągi, a w dolnej Drawie można spotkać sumy i miętusy. W pobliżu rzek żeruje również wydra - zwierzę herbowe Parku. Kolonia kormoranów rozgościła się na wyspie jeziora Ostrowiec.

Teren Drawieńskiego Parku Narodowego i Puszczy Drawskiej to jeden z najciekawszych botanicznie regionów Polski. Odznacza się ogromną różnorodnością gatunków roślin, drzew i krzewów. Najpiękniejsze są zachowane w stanie pierwotnym fragmenty borów sosnowych oraz lasy o drzewostanie bukowym i grabowym. Przy średnim wieku lasów, wynoszącym ok. 120 lat, nierzadkie są okazy drzew 300-450 - letnich. -Przyrodniczą perełką" jest rezerwat Radęcin, jedna z lepiej zachowanych naturalnych buczyn na niżu Europy.

Rzeka Drawa to jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych w Polsce szlaków kajakowych. W młodości pływał nim Karol Wojtyła. To tutaj odprawiał msze, robiąc ołtarz z kajaka i krzyż z wioseł. Sieć szlaków pieszych, rowerowych i konnych o długości około 100 km zachęca do wycieczek. Po uzyskaniu pozwolenia można tu rozbić namiot i wybrać się na ryby.

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u