Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Park Narodowy Bory Tucholskie


Park Narodowy Bory Tucholskie położony jest ok. 120 km na południowy zachód od Gdańska i ok. 100 km. na północ od Bydgoszczy. Park zajmuje fragment ogromnego kompleksu leśnego Borów Tucholskich.

W krajobrazie parku dominują lasy i jeziora. Specyficzne dla Borów Tucholskich są śródleśne jeziora lobeliowe o wyjątkowo dużej przeźroczystości wody. Największym jeziorem przylegającym do zachodniej granicy parku jest rynnowe jezioro Charzykowskie, którego długość wynosi prawie 18 km a szerokość miejscami ponad 2 km.

Atrakcją parku jest Struga Siedmiu Jezior, niewielka rzeczka łącząca jeziora rynnowe. Rzeka jest nietypowa, całkowita długość strugi wynosi ponad 13 km w tym odcinki rzeczne pomiędzy jeziorami zaledwie niecałe 2 km. Występują tu rzadkie gatunki ptaków: bieliki, błotniaki stawowe, remizy i bąki.

Na terenie parku wyznaczono cztery piesze szlaki turystyczne i trzy ścieżki dydaktyczne. Dodatkowo utworzono specjalną ścieżkę botaniczną na terenie siedziby parku w Charzykowach. Ze ścieżki mogą korzystać osoby na wózkach inwalidzkich. Na północ od wsi Bachorze dostępny jest punkt widokowy na jezioro Charzykowskie. Punkt widokowy położony jest na wydmie, kilkanaście metrów nad powierzchnią wody, skąd rozciąga się piękny widok na jezioro i okolice.

Na południowym krańcu jeziora Charzykowskiego w miejscowości Charzykowy znajduje się duży ośrodek żeglarski. W 2007 roku wybudowano tu nowoczesną przystań dla jachtów, liczne są wypożyczalnie sprzętu wodnego, na miejscu można zdobyć patent żeglarza czy też ukończyć kurs windsurfingu. Miejsca noclegowe dostępne są w pensjonatach, kwaterach prywatnych, na campingach i polach namiotowych. W północnej części parku podobną funkcję ośrodka żeglarskiego pełni wieś Swornegacie, będąc jednocześnie punktem wypadowym spływów kajakowych po Brdzie.

Atrakcje w okolicy:
  • wieś Odry - znajduje się tutaj kilkanaście kamiennych kręgów z okresu I i II w.n.e. będących cmentarzyskiem plemion gotyckich, które przybyły ze Skandynawii;
  • akwedukt w Fojutowie - dwupoziomowe skrzyżowanie dróg wodnych Kanału Brdy i Czerskiej Strugi. Wody kanału Brdy przenoszone są za pomocą akweduktu kilka metrów ponad Czerską Strugą. Jest to największa tego typu budowla w Polsce;
  • kajakowe spływy Brdą, jednym z najpiękniejszych polskich szlaków wodnych.

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u