Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Bieszczadzki Park Narodowy


Znudziłeś się miastem, tłokiem, szukasz ciszy, oddechu i przestrzeni? Pojedź w Bieszczady.

Bieszczady są przyrodniczo jednym z najciekawszych regionów w Polsce. Te położone z dala od cywilizacji, na południowo wschodnim krańcu Polski góry zachowały do dziś swój niezwykły urok. Są miejscem kultowym, obowiązkowym punktem programu każdego turysty, który kocha dziką przyrodę, spokój i otwarte przestrzenie. W Bieszczadzkich lasach żyją wilki, niedźwiedzie, żubry i jelenie. Występuje tu bardzo rzadki orzeł przedni. Na znacznym obszarze gór utworzono Bieszczadzki Park Narodowy.
 
Co przyciąga w Bieszczady miłośników górskiej wędrówki?

W dużym stopniu to specyficzny krajobraz. Górski i łagodny jednocześnie. Najbardziej charakterystycznym jego elementem są połoniny - rozległe łąki położone w szczytowych partiach gór. Dzięki połoninom wędrowanie po Bieszczadach jest łatwe i niezwykle atrakcyjne widokowo. Panoramy ciągną się dziesiątkami kilometrów. Jesienią połoniny przybierają złocisty odcień. Wyglądają jak prerie na szczytach wzgórz. Wielogodzinną wędrówkę po górach znakomicie wynagrodzi łyk żentycy i kawałek owczego sera w napotkanej bacówce.

Bieszczady to klimat przeszłości.
W drugiej połowie XIX wieku Bieszczady przeżyły "gorączkę naftową". Tu znajduje się pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej w Bóbrce, tu działał Ignacy Łuksiewicz, wynalazca lampy naftowej. Klimat przeszłości tworzy obecna do dziś gospodarka pasterska. Owce i pasterze są nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu. Dopełnieniem są dymiące retorty, gdzie produkowany jest węgiel drzewny. Niezwykła jest drewniana architektura bieszczadzkich cerkwii a pozostałości łemkowskich wiosek są świadectwem trudnej przeszłości wojennej Bieszczadów. Wielką atrakcją jest przejazd słynną wąskotorową Ciuchcią Bieszczadzką.

Będąc w Bieszczadach warto spróbować turystyki konnej. W Wołosatem znajduje się ośrodek hodowli konia huculskiego, gdzie początkujący mogą pod okiem instruktorów ćwiczyć umiejętność jazdy konnej a zaawansowani jeźdźcy pojadą na wyprawę w teren. Zimą można spróbować skiringu, czyli jazdy na nartach za koniem. Ośnieżone i rozległe połoniny doskonale nadają się dla miłośników narciarstwa tourowego.

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u