Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Biebrzański Park Narodowy


Biebrzański Park Narodowy położony jest w Polsce północno-wschodniej pomiędzy Łomżą i Augustowem. Ochroną objęta jest prawie cała rzeka Biebrza wraz z doliną od źródeł aż do ujścia do Narwi.

Kotlina Biebrzańska jest bardzo ważnym punktem przystankowym dla ptaków odbywających coroczne wędrówki i miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Miłośnicy flory znajdą tu rzadkie gatunki roślin chronionych w tym 20 gatunków storczyków. Kto lubi wstawać przed wschodem słońca powinien zobaczyć niezwykły spektakl budzącej się do życia przyrody - łagodne pasma mgieł, klangor żurawi, -beczenie” bekasa i gwarantowane obserwacje łosia. Następny spektakl - dla tych, którzy wolą rano spać -przyroda zaczyna kilka godzin później, kiedy ptaki drapieżne ruszają na żer.

Nad Biebrzę przybywają ornitolodzy z całego świata. Tu spotykają się, wymieniają doświadczenia, wspólnie obserwują i dyskutują o tym, co ćwierka w zaroślach. Pochyleni nad lunetami wymieniają dziwnie brzmiące nazwy: Acrocephalus paludicola, Picus canus, Numenius arquata czy Cirrus aeruginosus. Zanim jednak zwyczajny turysta osiągnie ten stopień wtajemniczenia oczarowany jest wielką, nieskończoną przestrzenią Parku Biebrzańskiego. Cywilizacja przyzwyczaiła nas do krajobrazu, który wydaje się bezpieczny - prawie zawsze w pobliżu widać jakiś dom, czy płot, może komin czy choćby słup. A tu nic! Jak okiem sięgnąć wokół płaska, przestrzeń po horyzont. Z początku wydaje się czymś dziwnym, nienaturalnym. Potem na myśl przychodzą skojarzenia z prerią, sawanną, ale to przecież bagna, rozległe na dziesiątki kilometrów torfowiska. Park Biebrzański jest największym parkiem narodowym w Polsce i jednym z największych w Europie. W prostej linii ma prawie 100 kilometrów, czyli więcej niż Luksemburg z południa na północ.

Co zabrać jadąc nad Biebrzę? Koniecznie lornetkę, przewodnik o ptakach, wiosną kalosze, latem płyn na komary.

Na co uważać? Nie schodzić z wyznaczonych szlaków. Na bagnach łatwo zabłądzić!

Infrastruktura turystyczna parku:
  • kilkaset kilometrów szlaków pieszych, rowerowych, konnych i kajakowych;
  • 12 wież widokowych, platformy obserwacyjne i 3 kładki turystyczne;
  • 5 pól namiotowych;
  • hotel w Goniądzu i kwatery agroturystyczne.
Dodatkowe atrakcje: nigdy nie zdobyta rosyjska twierdza w Osowcu

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u