Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Białowieski Park Narodowy


Jeśli ktoś pragnie zobaczyć las takim, jakim był kilkaset lat temu musi koniecznie wybrać się do Puszczy Białowieskiej. Wizyta w Białowieży jest podróżą do przeszłości, czasu gdy kontynent europejski pokrywały nieprzebyte lasy.

Puszcza Białowieska stanowi dziś ostatni w Europie zwarty kompleks leśny o charakterze pierwotnym. Jest jednym z najważniejszych skarbów przyrody nie tylko w Polsce ale też w Europie. Z tego powodu Puszczę Białowieską wpisano w 1979 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Puszcza położona jest ok. 260 km na wschód od Warszawy i ok. 70km na południowy zachód od Białegostoku. Jej najcenniejsze fragmenty objęte są ochroną Białowieskiego Parku Narodowego. Puszcza charakteryzuje się ogromną różnorodnością gatunków, niektóre z nich przybierają niespotykane gdzie indziej rozmiary. Dominującym typem lasu są grądy (lasy liściaste) i bory (lasy iglaste) a w miejscach wilgotnych olsy i łęgi. Typowym elementem krajobrazu Puszczy jest duża ilość starych powalonych pni drzew. Krajobraz puszczański najlepiej wykształcony jest w obrębie ochronnym -Orłówka" - wydzielonej części parku narodowego, do której wstęp dozwolony jest wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem. Zwiedzanie -Orłówki" jest żelaznym punktem każdej wycieczki do Białowieży.

Symbolem Puszczy Białowieskiej jest żubr. To największe żyjące na wolności zwierzę europejskie jest bliskim kuzynem amerykańskiego bizona. Na terenie Puszczy Białowieskiej żyje kilkaset sztuk żubrów, łączących się w mniejsze i większe stada. Ciężar dorosłego samca dochodzić może do 900 kilogramów a wysokość w kłębie do 180 cm. Nie bez powodu żubr nazywany jest -Królem puszczy". To zwierzę wielkie i dostojne a jego spotkanie zawsze jest dużym przeżyciem dla miłośnika przyrody. Żubra najłatwiej spotkać zimą, kiedy to zwierzęta łączą się w większe grupy. Dobrze widoczne tropy na śniegu i brak liści na drzewach znacznie ułatwia poszukiwania i obserwacje żubrów.
Kiedy najlepiej przyjechać do Puszczy Białowieskiej? Każda pora roku jest dobra. Wiosną przyroda budzi się do życia. Setki kwiatów, świeża zieleń drzew i umiarkowana temperatura zachęcają do pieszych wycieczek. Latem puszcza przeobraża się w prawdziwie dziki, -zarośnięty" i tajemniczy las. To idealna pora na długie wycieczki rowerowe po puszczy. Jesienne kolory to pora wymarzona dla fotografów a zimą warto przemierzyć kilkanaście kilometrów na nartach biegowych w poszukiwaniu żubrów.

Częścią parku narodowego jest wydzielony rezerwat pokazowy żubrów. Rezerwat pokazowy znajduje się tuż pod Białowieżą przy szosie w kierunku Hajnówki. Warto wybrać się do rezerwatu pokazowego by z bliska obserwować zwierzęta, których spotkanie w lesie nie jest takie proste. Oprócz żubrów można tu oglądać wilka, łosie, jelenie, dziki. Ciekawostką jest żubroń - mieszanka krowy i żubra. Wizytę w rezerwacie pokazowym można polecić szczególnie tym, którzy nie mają dużo czasu na samodzielne wędrówki a chcieliby zobaczyć -króla puszczy" na własne oczy.
Wartym odwiedzenia jest Park Pałacowy w Białowieży, część Parku Narodowego będąca założeniem ogrodowym z końca XIX w. Park służył jako carska rezydencja myśliwska. Najstarszym zachowanym obiektem jest dworek myśliwski z 1845 roku.
Baza noclegowa dla turystów odwiedzających Puszczę Białowieską najlepiej rozwinięta jest w Białowieży.

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u