Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Babiogórski Park Narodowy


Babiogórski Park Narodowy położony jest w Beskidzie Żywieckim, ok. 90 km na południowy zachód od Krakowa. BPN jest parkiem górskim z najwyższym szczytem Babią Górą 1725 m n.p.m.

Jednym z powodów utworzenia tu w 1954 roku parku narodowego jest wzorcowy układ pięter roślinnych. Pod tym względem -Babia” jest górą modelową, miejscem idealnym dla górskiej edukacji. Wspinając się na szczyt Babiej Góry pokonujemy w krótkim czasie wszystkie piętra roślinne znane ze szkolnych lekcji geografii: od pól uprawnych, przez lasy bukowe, bukowo-świerkowe, ze wzrostem wysokości już tylko świerkowe, które dalej ustępują kosodrzewinie. Partię szczytową stanowi piętro alpejskie z gołoborzami, nieznacznie zdobionymi skąpą roślinnością muraw i porostów. Krajobrazem imponuje zwłaszcza strefa przejściowa pomiędzy lasem i kosodrzewiną. Zimą setki karłowatych świerków pokryte grubą warstwą szadzi i śniegu tworzą niezapomniany krajobraz galerii śnieżnych rzeźb.

Bogaty jest świat zwierząt Babiej Góry. Z dużych ssaków spotkać tu można niedźwiedzia, który wraz z rysiem szczególnie upodobał sobie południowe stoki. W lasach występują wilki, jelenie, lisy i borsuki. Spośród ptaków na szczególną uwagę zasługuje głuszec, gatunek prawie całkowicie wymarły. Głuszce należą do ptaków grzebiących nazywanych -leśnymi kurakami”. Swoją wagą dochodzącą do 6 kilogramów samiec głuszca niewiele ustępuje indykowi! W Babiogórskim Parku występuje ponad 120 gatunków ptaków, wspomnieć choćby wypada o cietrzewiach, sowach i pojawiającym się z rzadka bocianie czarnym. Na terenie parku obowiązuje całkowity zakaz karmienia dzikich zwierząt. Niektóre z nich jak np. lisy wybrały żebraczy styl życia, podchodząc niebezpiecznie blisko turystów.

Klimat parku babiogórskiego jest surowy. Charakteryzują go częste i niespodziewane zmiany pogody. Trzeba o tym pamiętać wybierając się na wycieczkę w góry. Śnieg pojawia się już w październiku i zalega aż do maja. Na stokach północnych występuje zagrożenie lawinowe, dlatego północny szlak -akademicki” zimą jest zamknięty.

Ciekawostką hydrologiczną jest przebieg grzbietem Babiej Góry działu wodnego zlewisk Morza Bałtyckiego i Czarnego. Kropla deszczu spadając na północne stoki góry trafia z czasem do Bałtyku, spadając na zbocza południowe rozpoczyna wędrówkę do Morza Czarnego.

Na terenie parku wytyczono pięć szlaków turystycznych, zbiegających się w okolicach schroniska w Markowych Szczawinach. Schronisko oferuje kilkadziesiąt miejsc noclegowych oraz bufet. Do schroniska najłatwiej dotrzeć zielonym szlakiem z Zawoji, czas przejścia ok. 1,5 godziny.

Ze względu na szczególne walory przyrodnicze pasma Babiej Góry utworzono tu w 1977 roku rezerwat biosfery pod patronatem UNESCO.

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u