Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Poczta - telefony


Telefonowanie
W dobie telefonów komórkowych turyści korzystają ze swoich komórek w celu połączenia się z domem. Jeśli jednak wolą, mogą dzwonić z budek telefonicznych, które wciąż można bez problemu znaleźć w całej Polsce. Budki te głównie należą do Telekomunikacji Polskiej - byłego monopolisty i największej firmy telekomunikacyjnej w Polsce. Aby móc z nich skorzystać należy zakupić kartkę telefoniczną, którą można bez problemu dostać w kioskach, salonikach prasowych czy na stacjach benzynowych. Dzwonienie z telefonów hotelowych jest dość drogie i nieopłacalne. Wykaz numerów kierunkowych za granicę (dla dzwoniących z telefonów stacjonarnych oraz komórkowych) znajduje się na stronie http://www.numer-kierunkowy.pl . Aby obniżyć koszty połączeń mamy do wyboru telefonię internetową (Skype, Tlenofon i wiele innych) lub karty pre-paid (jak np. Telegrosik czy Telerabat), które można dostać w podobnych miejscach co tradycyjne karty telefoniczne.

Rozmowy lokalne i międzymiastowe
Z zależności od tego czy dzwonimy z telefonu komórkowego czy stacjonarnego inaczej wygląda sposób dzwonienia. Należy też pamiętać, że bez względu na to czy chcemy wykonać połączenie lokalne czy międzymiastowe, zawsze należy wykręcić numer kierunkowy danej miejscowości. Poniżej znajduje się tabelka obrazująca zasady telefonowania.

Rodzaj połączenia

Sposób dzwonienia

Przykład

Z telefonu stacjonarnego na komórkowy

0 - numer abonenta

0 - 123 456 789

Z telefonu stacjonarnego na stacjonarny

0 - numer kierunkowy miasta- numer abonenta

0 - 58 - 123 45 67

 

Z telefonu komórkowego na komórkowy

numer abonenta

 

123 456 789

Z telefonu komórkowego na stacjonarny

Numer kierunkowy - numer abonenta

58 - 123 45 67


Poczta
Poczta Polska to narodowy operator pocztowy w Polsce. W swojej ofercie ma podstawowe dwie usługi - listy priorytetowe i oraz ekonomiczne. Przesyłki priorytetowe krajowe dostarczane są następnego dnia roboczego po dniu nadania jeśli zostaną nadane do godz. 15.00. Przesyłki nadane jako priorytetowe po 15.00 traktowane są jako nadane w dniu następnym.

Przesyłki priorytetowe zagraniczne dostarczane są do 3 dni roboczych w krajach Europy oraz do 5 dni roboczych w dowolne miejsce na świecie (w przypadku niektórych państw może się ten okres wydłużyć). 
Zarówno listy priorytetowe jak i ekonomiczne można nadać jako listy polecone (z potwierdzeniem nadania). Co prawda nieczęsto, ale zdarza się, że listy gubią się, dlatego ważne przesyłki lepiej nadawać jako polecone.

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u