Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Pieniądze - zakupy

Polską walutą jest złoty (zł, PLN). Jeden złoty dzieli się na 100 groszy (1 zł = 100 gr).
W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 gr oraz 1, 2, 5 zł.

Wymiany walut można dokonać w licznych kantorach lub bankach.
Punkty wymiany walut zlokalizowane są zazwyczaj w centrach miast, na dworcach, lotniskach, w niektórych hotelach oraz miejscach o wzmożonym ruchu turystycznym.

Aktualne kursy wymiany wg NBP: http://www.nbp.pl/Kursy/Kursya.html

Banki, bankomaty, karty bankowe
W bankach zagraniczny turysta może dokonać wymiany walut, zrealizować czeki podróżne oraz dokonać wszelkich operacji finansowych, trzeba się jednak liczyć z kolejkami.

Standardowe godziny otwarcia banków to 10-18.

Banki, bankomaty, karty bankowe

W bankach zagraniczny turysta może dokonać wymiany walut, zrealizować czeki podróżne oraz dokonać wszelkich operacji finansowych, trzeba się jednak liczyć z kolejkami.

Standardowe godziny otwarcia banków to 10-18.

Bankomaty różnych sieci i banków są popularne i ogólnodostępne w większych miejscowościach i dużych aglomeracjach. Można z nich wybierać gotówkę, zazwyczaj 24h/dobę, o nominałach będących wielokrotnością 50 zł.

Pod tym adresem znajduje się wykaz bankomatów na terenie całego kraju:
http://www.karty.pl/

Karta płatnicza to bardzo popularny, bezpieczny i wygodny środek płatniczy w Polsce. Bez problemu można się posługiwać nimi w supermarketach, na stacjach benzynowych, restauracjach czy hotelach. Jedynie w kioskach, sklepach osiedlowych czy mniejszych miejscowościach ciągle trzeba mieć przy sobie gotówkę. Akceptowane są zarówno karty tłoczone (Visa, Mastercard) jak i elektroniczne (Visa Electron, Maestro).

Karta kredytowa jest niezbędna, gdy chcemy wynająć samochód czy zapłacić  za zakupy online (np. bilet lotniczy).

W przypadku zagubienia lub kradzieży karty (Mastercard lub Visa) należy jak najszybciej zadzwonić pod numer:
Polcard (Dział Autoryzacji) 0 22 515 30 00

Zakupy
W dużych miastach i miasteczkach Polski znajdują się super i hipermarkety, centra handlowe oraz sklepy osiedlowe. Godziny otwarcia sklepów mogą się różnić w zależności od miasta lub okolicy.

Centra handlowe i hipermarkety
Centra handlowe otwarte są od 10:00 do 22:00, hipermarkety zazwyczaj od 8:00 do 22:00. W większości centrów handlowych znajdują się supermarkety, restauracje, kina, sklepy z upominkami itp. Dlatego centra handlowe stały się miejscem najczęściej odwiedzanym przez kupujących, jak również miejscem spotkań znajomych i przyjaciół.

W sklepach lokalnych i na stacjach benzynowych
Zarówno w dużych miastach i małych miasteczkach istnieją na osiedlach mieszkaniowych sklepy, gdzie można kupić artykuły spożywcze i przemysłowe. Większość z nich jest otwarta od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 lub 8:00 do 18:00 oraz w soboty do godziny 14:00, a w niedziele zazwyczaj są zamknięte.
Jeżeli potrzebujesz podstawowych produktów o bardzo późnej porze, najlepszym rozwiązaniem są zakupy na stacjach benzynowych, które otwarte są 365 dni w roku, przez 24 godziny na dobę nawet w święta kościelne i państwowe.

Bazary
Bardzo popularne w Polsce są bazary, gdzie można kupić świeże owoce i warzywa, a także wiele innych różności. Bazary są czynne od poniedziałku do soboty, znajdują się przy dużych osiedlach mieszkaniowych.

Cepelia
Pamiątki z Polski takie jak biżuteria z bursztynów, antyki, czy polskie rękodzieła można kupić w galeriach umieszczonych zazwyczaj w zabytkowych częściach miasta. W zabytkowych centrach większych miast jest wiele galerii sztuki specjalizujących się np. w biżuterii z bursztynów, polskich rękodziełach, antykach. Sklepy "Cepelia" oferują wyroby rękodzieła artystycznego: kilimy, gobeliny, dywany, meble, ceramikę, rzeźbę, malarstwo, wyroby wiklinowe, szkło, biżuterię, wyroby ze skóry itp.

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u