Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Wrocław


Wrocław, położony nad Odrą, poprzecinany jej dopływami i kanałami jest miastem 12 wysp i ponad 100 mostów. Należy do najstarszych, największych i najpiękniejszych miast w Polsce. Stolica Dolnego Śląska, licząca ok. 650 tys. mieszkańców szczyci się niezwykłą urodą i burzliwą, bogatą historią. 

W wieku X Wrocław wszedł w skład tworzącego się państwa polskiego. Usytuowany na skrzyżowaniu szlaków handlowych ówczesnej środkowej Europy w wieku XIV-XVII przeżywał -złoty wiek”, imponujący rozwój handlu, gospodarki i kultury. W roku 1741, podobnie jak reszta Śląska, pod nazwą Breslau znalazł się w granicach państwa pruskiego, jednak wciąż był ważnym ośrodkiem polskiej kultury. Podczas II wojny światowej i walk o Wrocław w gruzach legło 70% jego zabudowań.

Ślady przeszłości miasta można odnaleźć w jego budowlach. Monumentalne, gotyckie kościoły sąsiadują z barokowymi pałacami i klasycystycznymi gmachami użyteczności publicznej.
Czasy wczesnego średniowiecza przypomina Ostrów Tumski, perła Wrocławia. Tutaj w doskonałym stanie zachował się jeden z najcenniejszych w Europie zespół architektury sakralnej z gotycką katedrą św. Jana Chrzciciela (XIV w.). Z tego samego okresu pochodzi również wrocławski Ratusz (XIV-XV w.) z zegarem o jednej wskazówce, pokazującej fazy księżyca.
Niezwykłe wrażenie robi pokryte złoceniami i malowidłami, pełne rzeźb barokowe wnętrze Auli Leopoldina, która mieści się w XVIII-wiecznym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego.
Metropolia dolnośląska przyciąga turystów zielenią. Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim, Ogród Botaniczny z największą w Polsce kaktusiarnią, a także Ogród Zoologiczny, założony w 1865 roku zachęcają do spacerów i wypoczynku.

We Wrocławiu koniecznie trzeba zobaczyć Panoramę Racławicką, obraz 120 x 15 metrów, który znajduje się w gigantycznej Rotundzie.

Nową atrakcją miasta jest  multimedialna fontanna przed wrocławską Halą Stulecia, otwarta 1 maja 2010 roku. Magiczne widowisko, łączące animację wody ze światłem i dźwiękiem jest jednym z nielicznych takich projektów w Europie.

Dziś Wrocław jest przede wszystkim wspaniałym ośrodkiem kultury, bogatym w teatry, kina, operę, teatr muzyczny, muzea, galerie. Odbywa się tu wiele festiwali o randze międzynarodowej, takich jak -Wratislavia Cantas”, -Jazz nad Odrą”, Przegląd Piosenki Aktorskiej. Nocną rozrywkę zapewniają turystom liczne kluby, puby, restauracje.

Popularne trasy zwiedzania:
  • Stare Miasto: Rynek - ratusz - kamienica Pod Złotym Słońcem, Muzeum Etnograficzne - gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego - kościół Najświętszego imienia Jezus, Ossolineum - bulwar Dunikowskiego.
  • Stare Miasto: Muzeum Narodowe - Panorama Racławicka - portal kościoła św. Marii Magdaleny - kamieniczki Jaś i Małgosia - kościół garnizonowy.
  • Ostrów Tumski: katedra św. Jana Chrzciciela - Muzeum Archidiecezjalne - ogród botaniczny - Muzeum Przyrodnicze.
  • Poza centrum: cmentarz żydowski - ogród zoologiczny - Hala Ludowa - park Szczytnicki - ogród japoński

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u