Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Szczecin


Szczecin (ok. 420 tys. mieszkańców) jest stolicą Pomorza Zachodniego, leży nad Odrą i jeziorem Dąbie, oddalony o 60 km od morza i zaledwie o 150 km od Berlina. Nowoczesny ośrodek portowy i historyczna siedziba książąt pomorskich chlubi się zielenią, cennymi zabytkami i ciekawym życiem kulturalnym.

Początki Szczecina sięgają IX wieku, kiedy powstała tu słowiańska osada. Od XIII wieku dzieje grodu związane były z dynastią Gryfitów. Ostatni z książąt pomorskich zmarł w 1637 roku, a miasto dostało się pod burzliwe panowanie władców Szwecji, Prus, a nawet Francji (podczas wojen napoleońskich). W ostatnim stuleciu należało do Prus i wtedy stało się głównym ośrodkiem portowym. Zrujnowane w czasie II wojny światowej w 1945 roku zostało włączone do Polski.
Dzisiejszy Szczecin jest największym ośrodkiem przemysłowym w północno-zachodniej części kraju, z dominującym przemysłem stoczniowym. Jest również ważnym centrum kultury i nauki.
Jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, otoczone trzema puszczami, Wkrzańską, Bukową i Goleniowską (lasy i parki zajmują 20%  jego powierzchni), z rozległymi wodami i rozlewiskami jest wspaniałym miejscem wypoczynku i rekreacji. Posiada też wiele zabytków, które ukazują dawną świetność starego grodu.
Najbardziej znanym jest majestatyczny zamek wznoszący się na Wzgórzu Zamkowym, który był przez kilkaset lat siedzibą książąt z rodu Gryfitów. Na uwagę zasługuje tzw. Nowa Starówka, prawie całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej, gdzie na ocalałych fundamentach buduje się kamieniczki według starych planów. Szczególnym miejscem są Wały Chrobrego, reprezentacyjna aleja Szczecina, z szerokimi schodami i tarasami widokowymi, z których roztacza się wspaniała panorama na port, kanały, nabrzeża.
Koniecznie trzeba odwiedzić katedrę św. Jakuba, zobaczyć skarby Muzeum Morskiego, pospacerować aleją Fontann, wybrać się na przejażdżkę ciuchcią po Jasnych Błoniach i statkiem po porcie szczecińskim i jeziorze Dąbie.

Warto pamiętać o czerwcowych Dniach Morza, największej imprezie w Szczecinie, której tradycja sięga ponad pół wieku.

Popularne trasy zwiedzania:
  • Miejski Szlak Turystyczny (oznaczony na chodnikach czerwonymi paskami): trasa ma 7 km i prowadzi wśród najatrakcyjniejszych zakątków Szczecina, wskazując 42 miejsca, będące świadectwem ciekawych dziejów miasta.
  • Puszcza Bukowa - Glinna (ogród dendrologiczny) - Kołbacz  (kościół i zabudowania pocysterskie) - Kobylanka (Wieniec Zgody, lapidarium)
  • Stargard Szczeciński (ratusz, kościół NMP, budowle obronne, muzeum w bastei, kościół św. Jana), Pędzino (zamek)

Źródło: www.poland.gov.pl

wyjazdy zimowe, wyjazdy narciarskie, wyjazdy snowboardowe, narty Francja, narty we Francji, narty samolotem, narty w marcu, narty w grudniu, narty w styczniu, ferie zimowe, wyjazdy na ferie, wyjazdy motywacyjne, narciarskie wyjazdy motywacyjne, narty Andora, narty w Andorze, narty Włochy, narty we Włoszech, narty Austria, narty w Austrii, wyjazdy narciarskie do Austrii, ferie za granicą, ferie samolotem, incentive travel, ski incentive, incentive we Francji, incentive we Włoszech.

stat4u