Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Poznań


Poznań, stolica Wielkopolski (ok.550 tys. mieszkańców), położony  nad Wartą i Cybiną to miasto nowoczesne z ponad tysiącletnią historią, związaną z początkami państwowości polskiej. W bogatej ofercie turystycznej każdy znajdzie coś dla siebie: zwiedzanie zabytków, słuchanie koncertów chóru czy aktywny wypoczynek w ośrodku Malta.

W X-XI wieku Poznań był stołecznym grodem Mieszka I i Bolesława Chrobrego, ważnym ośrodkiem religijnym i państwowym Piastów. W XIX wieku stanowił prężną twierdzę ekonomiczną w walce z zaborcą. Do dziś utrzymał wysoką pozycję gospodarczą, a poznaniacy od wieków słyną z uczciwości i pracowitości.

Ślady historii widać w monumentalnych, reprezentacyjnych gmachach, które sąsiadują z przepięknymi kamieniczkami o zróżnicowanej architekturze, a szerokie ulice i ruchliwe arterie miejskie z urokliwymi zakątkami Starego Miasta.

Bogatą historię Poznania odzwierciedlają wysokiej klasy zabytki w większości zlokalizowane na Trakcie Królewsko-Cesarskim.  Wizytówką miasta jest renesansowy ratusz z legendarnymi koziołkami na wieży, które przyciągają na Stary Rynek tysiące turystów.

Poznańska fara św. Stanisława (1651- 1732) jest europejskim arcydziełem monumentalnego baroku, zabytkiem grupy zerowej, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Duże wrażenie robi katedra św. Piotra i Pawła (XIV w.) na Ostrowie Tumskim ze Złotą Kaplicą - mauzoleum pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Warto także zwiedzić pałac w Rogalinie z galerią malarstwa, zobaczyć pomnikowe dęby Lecha, Czecha i Rusa, wpaść do Kórnika i do staropolskiego dworku w Koszutach.
Z atrakcyjnej oferty sportowej i rekreacyjnej można skorzystać na Malcie  (stok narciarski i tor saneczkowy, wioślarskie tory regatowe, place zabaw, rolki, minigolf, kąpielisko). Na dzieci i nie tylko czeka Nowe ZOO.

Poznań to przede wszystkim stolica polskiego handlu, co roku Międzynarodowe Targi Poznańskie odwiedza ok. miliona osób, a pawilony handlowe wykorzystywane są przez cały rok. To również stolica muzyczna, skąd wywodzą się słynne w świecie chóry: Poznański Chór Katedralny, Chór Chłopięcy i Męski Państwowej Filharmonii w Poznaniu. Metropolia szczyci się operą, teatrem muzycznym, muzeami. Coraz wyższą renomę ma odbywający się w czerwcu Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta.

Na koniec wycieczki w Poznaniu koniecznie trzeba skosztować regionalnego smakołyku, rogali świętomarcińskich, wypiekanych z okazji dnia Św. Marcina, ale dostępnych przez cały rok.

Popularne trasy zwiedzania:
  • Stary Rynek: kamieniczki - Ratusz - Muzeum Historii Miasta Poznania - zegar z koziołkami - domki budnicze -  pręgierz - pomnik Bamberki - Muzeum Powstania Wielkopolskiego - Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - Muzeum Instrumentów Muzycznych - Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza - Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego
  • Stary Rynek i okolice: pałac Działyńskich - kościół Franciszkanów -  zamek Przemysła - Muzeum Narodowe -  Kolegium jezuickie - kościół św. Stanisława - dawna szkoła jezuicka - pałac Górków - Muzeum Archeologiczne
  • Okolice Starego Koryta Warty:  kościół Wszystkich Świętych - Muzeum Etnograficzne - kościół Bernardynów
  • Miasto: Zamek Cesarski - Biblioteka Raczyńskich - kościół św. Marcina - ul. Półwiejska deptak - pomnik Starego Marycha
  • Ostrów Tumski: Cytadela - Malta - Międzynarodowe Targi Poznańskie - Ogród Botaniczny - palmiarnia - zoo
  • Wielkopolski Park Narodowy: Muzeum Przyrodnicze w Jeziorach - Jezioro Góreckie - Puszczykowo - muzeum -Pod Totemem” - Rogalin - Kórnik - Zaniemyśl - dwór w Koszutach

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u