Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Gdańsk - Gdynia - Sopot


Gdańsk z tysiącletnią, burzliwą historią jest jednym z najstarszych miast Polski.. Pod opieką Neptuna, króla mórz i oceanów zachwyca turystów i artystów. Pełen wspaniałych zabytków Gdańsk wraz z modnym, uzdrowiskowym Sopotem i młodą, nowoczesną  Gdynią leżą wzdłuż Zatoki Gdańskiej i tworzą blisko 800-tysięczne Trójmiasto.

Gdańsk  z Żurawiem (1444) nad brzegiem Motławy, który jest jednym z jego symboli,  miasto dumne i niepokorne, odegrało ogromną rolę, zarówno w  dawniejszych, jak i w najnowszych dziejach kraju.
Od  997 roku (pierwsza wzmianka) leżało w granicach państwa pierwszych Piastów, w XIV wieku zajęli je Krzyżacy, a w XV wróciło do Polski, gdzie zapoczątkowało złoty wiek rozwoju gospodarczego. Po II rozbiorze (1773) Polski miasto znalazło się w granicach państwa pruskiego. Po odzyskaniu  niepodległości (1918) Wolne Miasto Gdańsk zamieszkiwali  Polacy i Niemcy.
To właśnie tu 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa (obrona Westerplatte), a sierpień 1980 roku i powstanie Solidarności dało początek upadku komunizmu w Europie Środkowej. Tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego zostały wpisane przez UNESCO na listę Pamięć Świata. 
Z Gdańska pochodzi dwóch laureatów Nagrody Nobla: Lech Wałęsa, przywódca Solidarności (nagroda pokojowa 1983)  i Gunter Grass, autor m.in. -Blaszanego bębenka” (nagroda w dziedzinie literatury 1999).
W Trójmieście z pewnością każdy znajdzie coś interesującego i atrakcyjnego.  W Gdańsku koniecznie trzeba przejść się  Drogą Królewską, wspiąć się na wieżę  Kościoła  Mariackiego, w Muzeum Narodowym obejrzeć słynny tryptyk -Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. W kościele św. Katarzyny posłuchać jedynego w kraju czynnego carillonu (melodii 49 dzwonków wieżowych), a w Katedrze Oliwskiej jednych z najcenniejszych w Europie monumentalnych organów. W Gdyni  zwiedzić legendarne statki, podwodny świat oceanarium i  wybrać się statkiem na wycieczkę morską. Szczególnym miejscem bohaterskiej obrony we wrześniu 1939 roku jest przylądek Westerplatte. Na koniec fascynującej wycieczki miło  pospacerować po molo w Sopocie i  usiąść w jednej z licznych kawiarni z widokiem na morze. 

Najpopularniejsze trasy zwiedzania Trójmiasta:
  • Gdańsk: Droga Królewska. Brama Wyżynna - zespół przedbramia - Wielka Zbrojownia - Złota Brama - ulica Długa - Ratusz - Długi Targ - Fontanna Neptuna - Dwór Artusa -Zielona Brama
  • Gdańsk: Długie Pobrzeże - Centralne Muzeum Morskie - Rybackie Pobrzeże -ulica Mariacka - Kościół Mariacki - kościół św. Mikołaja - kościół św. Katarzyny - kościół św. Brygidy - Ratusz Staromiejski - Wielki Młyn - pomnik Poległych Stoczniowców

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u