Polska Angielska

+ 48 22 622 61 13
+ 48 22 622 61 33

info@activetravel.pl

Active Travel

Białystok

Blisko 300 tysięczny Białystok, stolica Podlasia, należy do miejsc, które nie leżą przy głównym szlaku. Żeby poczuć  klimat wschodnich rubieży, pogranicza kultur, styku dwóch religii, katolicyzmu i prawosławia trzeba się tu wybrać specjalnie. Ale na pewno warto.

Najstarszą w mieście jest ulica Lipowa, która ciągnie się od Kościoła św. Rocha do Katedry.  Biały, górujący nad miastem kościół św. Rocha z 83 metrową wieżą jest modernistycznym zabytkiem, zbudowany w latach 1927-39 dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.  Z Katedrą  wiąże się ciekawy fortel. Kiedy władze carskie nie pozwoliły wybudować nowego kościoła katolickiego, wyprosiły pozwolenie na powiększenie starego. W ten sposób przy XVII-wiecznym, barokowym kościółku w 1900 roku powstała potężna, neogotycka katedra Najświętszej Marii Panny.  Mniej więcej w środku Lipowej znajduje się cerkiew św. Mikołaja (XIX w.), licznie odwiedzana przez wyznawców prawosławia.

Jednak zabytkiem, z którym kojarzony jest Białystok jest Pałac Branickich, zwany Wersalem Północy.  Jeden z najwspanialszych  barokowych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce znany był zwłaszcza w XVIII wieku, podczas rezydencji hetmana Jana Klemensa Branickiego i jego żony Izabeli Branickiej. Gościli tu królowie polscy, cesarze i carowie, artyści, pisarze. Przy dworze działał teatr, zespół baletowy, orkiestra. Dziś mieści się tu Akademia Medyczna, a w dawnej sali balowej Aula Magna.
Na tyłach pałacu rozciąga się romantyczny park francuski z labiryntem alei, rzeźbami, strzyżonymi krzewami. Robią tu zdjęcia państwo młodzi w ślubnych strojach, mamy z dziećmi karmią kaczki i łabędzie, odpoczywają emeryci. 
Z parkiem pałacowym łączą się Planty powstałe w okresie międzywojennym.  Około godz. 21 od wiosny do jesieni odbywają się tu magiczne spektakle. Kolorowe fontanny tańczą, wirują, kłaniają się.  Odbijają się w wodzie i w oczach zgromadzonych widzów.    

- Mi amas Bjalistok  (kocham Białystok) - być może właśnie takie zdanie układał Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto, kiedy pod koniec XIX wieku przemierzał gwarne uliczki rodzinnego miasta. To nie przypadek, że właśnie tu, gdzie splatały się języki - polski,  jidysz, rosyjski, białoruski, litewski, Zamenhof wpadł na pomysł stworzenia międzynarodowego języka esperanto. 

Źródło: www.poland.gov.pl

 

stat4u